World cup 3, Calgary, 24-26 januari 2025

Welke baanrecords gaan er verbroken worden?

  • 500m mannen

    Votes: 4 21,1%
  • 1000m mannen

    Votes: 4 21,1%
  • 1500m mannen

    Votes: 8 42,1%
  • 10000m mannen

    Votes: 16 84,2%
  • Team sprint mannen

    Votes: 3 15,8%
  • 500m vrouwen

    Votes: 1 5,3%
  • 1000m vrouwen

    Votes: 2 10,5%
  • 1500m vrouwen

    Votes: 1 5,3%
  • 5000m vrouwen

    Votes: 3 15,8%
  • Team sprint vrouwen

    Votes: 5 26,3%

  • Total voters
    19
Prachtige 10km tijden in de B-groep, al blijft het natuurlijk moeilijk om kwartettijden helemaal op de juiste waarde te schatten. Bergsma rijdt een mooie vlakke rit, tot de laatste vier rondjes. Dan is er verval. Loubinaud vliegt er vol in en rijdt op een schema van 12.32 halverwege, maar in deel twee lopen de rondetijden op. Maly rijdt juist een negatieve split: 6.25 + 6.18.
 
Goed om te zien: Duitland is dit weekend in de volle breedte ijzersterk in de B-groep.

Mali wint de 10km (NR)
Dombek wint de 1500 (NR) en wordt tweede op de 1000 (PR)
Hoffman wint de 5000 (PR), Jasch wordt vijfde (PR)
Scholz wordt derde op de 1500 voor vrouwen (PR)
Outlander wordt zesde op de 1000 voor vrouwen (PR)


Die zijn als schaatsland echt weer op de weg terug.
 
Mensen, wat een avond hebben we mogen beleven. Als je binnen een paar uur zowel het snelste rondje als de 25 snelste rondes ooit voorgeschoteld krijgt, weet je dat je als liefhebber op een bijzondere manier in de watten wordt gelegd. Een en al vertroeteling. Die ik vast niet in 10.000 tekens samen kan vatten. En waarom zou ik dat willen? Dan draai ik me liever nog een keer om in de nagloed van al dat moois.

De tien kilometer was gisteren anderhalf uur lang genieten. Dat begon klein met Bosker die zijn flow net niet kon vasthouden en de kenmerkende versnelling van Beckert niet kon counteren. Hoe vaak heb ik Beckert zo al niet over de baan zien gaan? Je ziet aan zijn hele houding en mimiek dat ie in gevecht met zichzelf raakt en toch knokt ie zich er weer uit. De aanwijzingen of er na die rit een WR mogelijk was verscholen zich nog in de mist. Maar toen kwamen Malfatti en Dawson op het ijs. Een prachtig duel tussen een woest gepassioneerde Italiaanse vechter en een bijna onbewogen Amerikaanse minimalist. Malfatti voelde Dawson komen, probeerde 'm op te vangen, gooide al zijn haken uit, maar zag Dawson toch wegrijden. Met een gezicht waarop ronde na ronde steeds meer minimale barstjes en scheurtjes doorbraken. Zijn schitterend subtiel lijden leidde naar een prachtig Amerikaans record. En toen was alle mist weg. Dat WR was absoluut mogelijk.

Rit 3 bracht ons een fascinerende vorm van jezelf naar de slachtbank schaatsen. Waarom vloog Ted-Jan Bloemen er zo hard in? En terwijl hij zijn eigen ondergang tegemoet schaatste, moest ik naar een journalist luisteren die schaamteloos en totaal onnodig naar nieuwsquotes over Ritsma en de ploegenachtervolging zat te hengelen. Waarom? Is er ooit iemand harder van start gegaan op de tien kilometer? Daar draaide het om! En waarom deed Bloemen dit? Op het moment van schrijven heb ik nog geen mogelijk bizarre B-groep tijden gecheckt en weet ik niet of Bloemen zich met deze harakiri race beroofd heeft van een WK plek op de tien. Hij had zichzelf ditmaal zo buitenproportioneel opgeblazen dat ie zelfs niet meer op zijn Bloemens kon aanpikken bij de rood aangelopen Swings die zijn Belgisch record uit 2015 nog eens aan wist te scherpen.

Na de dweil volgde dan de snelste trainingsrit in de geschiedenis van de 10km. Huizinga en Snellink maakte er een spannend duel van. Chris probeerde in het tweede blokje van acht rondes een versnelling richting 29'ers door te zetten, maar in het derde blokje schoof Snellink hem eenvoudig opzij. De manier waarop Snellink over de finish kwam, zei alles. Mooi PR, maar nul komma nul vreugde. Bizar. Zo ziet trainen in een WB wedstrijd er dus uit. En waar Huizinga dit seizoen sterker begon, lijkt Snellink nu toch echt de betere van de twee.

En toen? Toen kwam Ghiotto. De Beuker. Een prachtige bijnaam die hem eigenlijk geen eer aandoet. Want de uit Carrara Marmer gehouwen David(e) (Jan Smeekens bedankt!) is zo veel meer dan een ordinaire beuker. Naast een filosoof is het ook een poëet op schaatsen. Een pure renaissanceman die meerdere kunsten beheerst en met fijnzinnige penseelstreken mokerslagen schildert. Ik geloof ook niet dat ik ooit eerder een stayer gezien die met zoveel schwung over de baan glijdt. Alles aan zijn schaatsen ademt schoonheid en woeste kracht ineen. Alle rondjes onder de 30 seconden. Historie. En alles na de 800 meter tussen 29.4 en 29.9. De zwierende metronoom. Wat komt dat WR hem toe. En wat verwees ie de geweldig rondrijdende Eitrem naar de schaduw. Tot ver voorbij halverwege kon de Noor nog op een mogelijke sensationele aanval vanuit de luwte loeren en uiteindelijk verloor hij pas in de laatste 4 ronden de aansluiting met een tijd onder de 12.35. Hele vette rit van Eitrem.

Tja, en toen volgde er nog een knisperend en knetterend extraatje met Jilek. Noem het een toetje. Met Fish natuurlijk! Wat een geweldige rit was dat! Wat heb ik genoten van deze eerste echte live televisie race van dat Tsjechische fenomeen. Vijfentwintig rondes kon ik naar hem staren. Hoe hij na een paar rondjes zoeken tot rust kwam in de lage dertigers. Geen spier op zijn gezicht die bewoog. Maar toen voelde en hoorde ie Fish naderbij sluipen. En dan gebeurt het. Fish komt er naast en er onderdoor. Jilek zet een tandje bij. Gaat mee. Zijn rimpelloze gezicht begint voorzichtig te craqueleren. In deze zone is Jilek nog nooit geweest. Fish hangt fabuleus in de bochten en rijdt met een onophoudelijk setje 29'ers lichtvoetig weg. Jilek heeft geen antwoord. Hij gaat van 30.2 naar 30.5. Hier ligt zijn grens. Hij breekt. Of toch niet? 30.5 wordt toch weer 30.2. Hij ziet Fish niet meer verder weg rijden. En dan veegt de jonge Tsjech de neergedaalde beetjes as resoluut van schouders en staat hij op. Fish kraakt met 30.9 en Jilek komt terug met 29.9. In de slotronde blaast hij de Canadees het stadion uit en sluit af met 29.3. Een nieuw fenomeen op schaatsen is geboren. Mensen, wat is de tien kilometer toch onbeschrijflijk mooi! En wat voelt de nagloed goed. Zit ik al aan mijn tienduizend tekens?
 
Was er na die denderende tien nog meer om van te genieten. Best wel, ja. Persoonlijk vond ik het bijzonder om Ji-Woo Park er eens vol voor te zien gaan en in een direct duel met een soort 'vis-op-het-droge' slotronde Mia Manganello te zien kloppen. Van Greta Myers hoop ik dat ze door blijft groeien en ook richting de 1.54 en 1.53 kan gaan. Het enorm kleine verval in het slotrondje van Lollobrigida was om van te smullen. Binyu Yang begon geweldig, maar liep genadeloos leeg. Bowe is en blijft een bewonderenswaardige knokploeg op twee schaatsen. Reed er ooit iemand nog gehaaster dan deze Wiklund? Van Elst begint nu als Belgische echt de races te rijden die ze er in Nederland maar niet uit kreeg. Mei Han sneuvelde vrij stevig in een rit zonder een WB-waardige tegenstander. En daartussen zaten twee geweldige ritten.

Zag ik Miho Takagi nu met twee handen op de rug in 24.84 openen? En waarom 'killt' de altijd aardige en immer voorzichtige Miho 'm vervolgens niet door Joy Beune te dwingen om achter haar langs te kruisen? Schitterend hoe Joy zichzelf in die binnenbocht en met een geweldige 27.54 in de race knokte. Takagi probeerde de opgelopen schade nog te repareren op de laatste kruising, maar op de laatste 100 meter kraakte ze zoals ze ooit tegen Ireen Wüst kraakte. Schitterend om coole Joy zo uitgelaten over de streep te zien komen. Het treffen tussen de ervaren Antoinette Rijpma-De Jong en de piepjonge Angel Daleman was vervolgens bijna net zo mooi. Wat is die Daleman toch bruut sterk. En wat kwam ze toch dichtbij! Anton moest alle zeilen bijzetten om die 17-jarige tot de orde te roepen. Nu lukte dat nog. Maar lukt dat in februari en maart ook nog. En volgend jaar? Hoe sterk gaat deze Daleman wel niet worden? Overigens ... nu ik die tijden van 1.52.17 en 1.52.38 weer zie staan, moet ik aan een andere 1500 meter in Calgary denken. Reden Flaim en Hadschieff daar bij de Olympische Spelen in 1988 niet in exact dezelfde tijden naar zilver en brons? Hm .. net niet. Maar met 1.52.12 en 1.52.31 scheelt het niet veel. Aaahhh, wacht! Jaaa! Bij het WK Allround in 1992 in Calgary reden Zandstra en Sighel 1.52.17 en 1.52.38. Tot op de honderdste gelijk! Soms schaatst het universum onzichtbaar mee.

Nu is schaatsen natuurlijk ook fascinerend spel om honderdsten. En soms zijn er van die dagen en races waar je ongenadig hard uit je stoel geblazen wordt. Dat je zit te kijken en je hoofd vliegensvlug in extase wordt getrokken en explodeert. En gisteren was het raak! Je hoorde het er bij Jan Smeekens uit knallen toen Jenning de Bom die 23.92 tot ontploffing bracht. En toen hij met die onovertroffen bochten naar 1.06.05 knalde. Ik zat te kijken en dacht "kan Stolz hier nog onderdoor?" Wat maakt Jenning de Boo het Stolz toch ongelooflijk moeilijk. En wat een fenomeen is dit spiksplinter nieuwe Nederlandse antwoord op het 'probleem' Stolz. Die jongen is echt woest sterk! Twee jaar terug blies Stolz alles en iedereen bij het WK in Thialf omver. Het grootste talent sinds Heiden was geland. Hier kon niemand tegenop. Toen Stolz dat weekend in maart 2023 als 18-jarig wonderkind het ongelooflijke setje 34.10, 1.07.11 en 1.43.59 reed, had De Boo nog 'onbeduidende' PR's van 35.82 en 1.10.67 staan. Niets, maar dan ook echt niets duidde erop dat deze lange slungel ooit ook maar in de buurt kon komen van Stolz. En moet je nu kijken!

Gisteren scheelde het 15 schamele honderdsten. Nu had ik de indruk dat Stolz in de eerste ronde geen vlekkeloze binnenbocht reed. Hij ging er met 60km per uur in en tikte pas na de passage op de 600 meter de 60.9km per uur aan. Lang nadat De Boo al 61.7 op het scherm had getoverd. Wat een getallen. Mensen, wat was dat spannend! Gisteren flikte Stolz het toch weer, maar vanavond moet ik het nog maar zien. Het kan toch bijna niet anders dat we minstens twee dikke 33'ers gaan zien? Laat ik tot slot Kjeld Nuis niet vergeten. Want die reed met zijn 35 jaar gisteren in dat directe duel tegen Stolz toch ook weer naar een ijzersterke 1.06.73. Naast dat voormalige Nederlandse record van 1.06.18 was hij maar 1 keer net iets sneller en dat zegt alles over het talent en doorzettingsvermogen van deze man. Laat dat vuur nog maar stevig doorbranden Kjeld. Deze twee jongelingen kun je op de 1000 misschien niet meer aan. Maar als je nog zo'n slotronde in de benen hebt, hoef je echt nog voor niemand anders te buigen. Op naar nog een avondje schaatsen, al zal het niet zo prachtig worden als gisteren. Zulke avonden zijn zeldzaam.
 
Dit is de top 20 nationale records nu, waarvan de helft gisteren gereden is. Het laatste seizoen waar 7 landen in de top 10 een nieuw nationaal record reden op een afstand was in seizoen 07-08, toen op de 1500m mannen acht landen in de top 10 een nieuw NR reden en op de 1000 meter mannen zelfs wel negen. Alleen de 1:08.15 van Adne Sondral uit 2001 stond er toen nog tussen.

En dan nu even de mooie verhalen die Ko Savabli zonet heeft geplaatst lezen.

upload_2025-1-26_11-8-50.png
 
Om de vraag van Ko Savabli over of er ooit iemand zo snel is begonnen als Bloemen te beantwoorden: Ja, Eskil Ervik in 2004. Dit zijn de 10 snelste openingsrondes, en hoewel drie van top vier van gisteren is, staat de nummer een nog altijd fier bovenaan. Dat neemt niet weg dat Bloemen veel te hard begon want Ervik begon destijds veel veel veel veel te hard, maar het is niet de snelste.

upload_2025-1-26_11-51-56.png


Maar, als we naar de tussentijd kijken van een ronde verder, op de 1200 meter, dan is Bloemen wel de snelste ooit, en Ghiotto zit er vlak achter. Ook Eitrem begon echt gigantisch snel en kan ineens supergoeie 10 kilometers rijden nadat hij vorig jaar in Inzell nog een PR van 12:56 reed.

upload_2025-1-26_11-58-9.png
 
De b-groep ging op de 10 kilometer ook echt heel hard. Niet alleen in de top, maar ook in de breedte. De snelste 20e tijd ooit in een wedstrijd was 13:36.80 van de b-groep van Stavanger 2021, en gisteren werd Livio Wenger 20e met 13:16.42.

Sommige van deze "positierecords" zijn echt heel oud. De snelste tijden van plek 13, 14, 15, en 17 kwamen tot vandaag van de wereldbeker in Heerenveen in december 2005, ook gereden in de b-groep. Dat komt natuurlijk omdat er in de a-groep of op een WK nooit zoveel mensen meedoen, dus het moet van de b-groep komen.
 
En waarom 'killt' de altijd aardige en immer voorzichtige Miho 'm vervolgens niet door Joy Beune te dwingen om achter haar langs te kruisen?

Ik snap dat Miho (en veel andere Aziaten) vaak erg lief zijn maar kan het niet ook zo zijn dat ze een Nuisje deed en dacht er voordeel uit te halen? Even niet zo hard doordrukken zodat je lekker achter iemand kan zitten. Dat je daardoor topsnelheid en uiteindelijk meer kracht verliest omdat je weer moet optrekken is een veel voorkomende fout die ook ervaren schaatsers (Nuis dus) nog maken.
 
Dat was weer lekker bijlezen. Erg leuk ook om een screenshot van de superman slip van Ghiotto terug te zien. Ik wil hier nog wel even stilstaan bij een aantal tamelijk prettige tijden uit de B-Groep. Ik weet niet eens welke tijd ik nu het meest indrukwekkend vind. Eens kijken...

- Ik neem mijn pet af voor de lef van Loubineaud, die knetter hard wegging, maar eenmaal in die 31'ers toch niet verder in stortte.
- Respect ook voor Maly die al jaren aan de weg timmert en hier zijn PR uit Calgary met meer dan 30 seconden verbeterd.
- Semirunnii is een schaatser waar we op het EK nog jaren veel plezier van gaan hebben. En stiekem schaatste hij gisteren niet alleen een Pools maar ook een Russisch record.
- Lorello is een schaatser waar ik enorm benieuwd naar ben. Die maakt heerlijke stappen, is pas net 22 en doet op deze leeftijd dingen waar Ghiotto en Tumolero destijds nog niet toe in staat waren. Benieuwd waar zijn groeicurve gaat eindigen. Schitterend ook hoe hij vanuit de hoge 31'ers nog met een 30.6 net onder de 13 minuten duikt.

- Wat is het toch zonde dat Sigurd Henriksen in die laatste rondjes zo tegen een menhir aan schaatst. Ik hoop dat deze jongen volgend seizoen de draad weer volledig op kan pakken.
- Giovannini sprintte ook nog af, maar mist die tijd onder de 13 minuten nipt. Hij is er slechts de 4e Italiaan mee. Die mannen hebben voor Milaan echt een ijzersterke TP ploeg waar ook Di Stefano ook nog in past.
- Wie is Zhenlong Cong? Een Chinees van net geen 20 die doodleuk zijn eerste 10km in 13.10 rijdt. Ook in China staan er een stel sterke kerels klaar die ongebruikelijk goede lange afstanden in de benen hebben.
- Ook de Belg Jason Suttels debuteert op de 10km met een tijd van 13.10. Met Swings en Medard gaan de Belgen echt meedoen voor een TP medaille. En Swings heeft nu ook een tweede man in de Mass Start.
- Dat Livio Wenger wel een PR rijdt, maar niet de snelste Zwitser is, vind ik echt verbluffend. Er gebeurt veel moois in de kleine schaatslanden. Thibault Metraux is net 23 en kan nog jaren mee voor Zwitserland.

- Viktor Hald Thorup ging ten onder in het geweld, maar ging voor de afwisseling een keer niet volledig kapot.
- Ichinohe en Engebråten worden door allerlei schaatsers volledig voorbij gereden. Ichinohe heeft vast wel weer ergens een mooie uitschieter, maar in het geval van de Noor vind ik het zorgwekkend.
- Van de Fransman Trebouta had ik meer gehoopt en de junior Shomu Sasaki rijdt op zich een aardig PR. Toch rijdt ie dit seizoen niet beter dan vorig jaar toen hij zoveel indruk maakte.
- Maar de meest verbazingwekkende tijd vind ik toch echt de 12.59.30 en het Nationaal Record van de 18-jarige Hanbin Liu. Hij klopt niet alleen de gekende stayer Yu Wu. Die jongen reed tegen Bergsma ook op grote achterstand, maar bleef volledig bij zichzelf en bouwde op een magnifieke wijze zijn race af van 31'ers, naar lage 30'ers en een slotronde van 29.3. Hij reed vrijdag ook al een 1.44.22 op de 1500 meter en laat daarmee zien dat er een waanzinnig groot talent in hem schuilgaat. Nu is het een Chinees en Aziaten zijn wel vaker zeer goed op jonge leeftijd, maar als A1 junior 1.44 en 12.59 combineren is op zijn minst opmerkelijk en veelbelovend. Bovendien lijkt het team Bos Jan de boel daar in China aardig goed op de rails te hebben.
 
- Maar de meest verbazingwekkende tijd vind ik toch echt de 12.59.30 en het Nationaal Record van de 18-jarige Hanbin Liu. Hij klopt niet alleen de gekende stayer Yu Wu. Die jongen reed tegen Bergsma ook op grote achterstand, maar bleef volledig bij zichzelf en bouwde op een magnifieke wijze zijn race af van 31'ers, naar lage 30'ers en een slotronde van 29.3. Hij reed vrijdag ook al een 1.44.22 op de 1500 meter en laat daarmee zien dat er een waanzinnig groot talent in hem schuilgaat. Nu is het een Chinees en Aziaten zijn wel vaker zeer goed op jonge leeftijd, maar als A1 junior 1.44 en 12.59 combineren is op zijn minst opmerkelijk en veelbelovend. Bovendien lijkt het team Bos Jan de boel daar in China aardig goed op de rails te hebben.
Als Jilek er niet was geweest dan hadden we deze Hanbin Liu bejubeld als eerste junior ooit onder de 13 minuten.
 
Mijn stelling is dat een hele snelle eerste ronde op de 10 km ontzettend dom is omdat je daarmee meteen je anaerobe systeem gaat aanspreken. Terwijl je op de 10 km juist vooral uit je aerobe systeem moet putten. Op het eind zou je dan nog je anaerobe systeem kunnen leegtrekken. Op de 5km kan een snelle eerste ronde veel minder kwaad omdat die nu een wat verlengde middenafstand is geworden waar je een klein beetje uit het anaerobe systeem moet halen.
 
Mijn stelling is dat een hele snelle eerste ronde op de 10 km ontzettend dom is omdat je daarmee meteen je anaerobe systeem gaat aanspreken. Terwijl je op de 10 km juist vooral uit je aerobe systeem moet putten. Op het eind zou je dan nog je anaerobe systeem kunnen leegtrekken. Op de 5km kan een snelle eerste ronde veel minder kwaad omdat die nu een wat verlengde middenafstand is geworden waar je een klein beetje uit het anaerobe systeem moet halen.
Het idee is juist dat je die eerste "sprint" tijdens de rit weer kan aanvullen of kan opvangen omdat het geen effect heeft op je uithoudingsvermogen, en het dus een gratis seconde is om snel te starten. Ghiotto's ronde naar de 800 was zijn snelste van de race.
 
Ik snap dat Miho (en veel andere Aziaten) vaak erg lief zijn maar kan het niet ook zo zijn dat ze een Nuisje deed en dacht er voordeel uit te halen? Even niet zo hard doordrukken zodat je lekker achter iemand kan zitten. Dat je daardoor topsnelheid en uiteindelijk meer kracht verliest omdat je weer moet optrekken is een veel voorkomende fout die ook ervaren schaatsers (Nuis dus) nog maken.

Ik vind Miho Takagi een geweldige schaatster, maar ik heb haar al te vaak te behouden die 1500 meter zien rijden. En verliezen. Alsof ze bang is voor de pijn die gaat komen. Ze heeft zoveel meer natuurlijke snelheid dan haar concurrenten en zou daar op een snelle baan en zeker in een direct duel met een start in de buitenbaan juist gebruik van moeten maken. Als ze echt in topvorm is, rijdt ze vanuit die vaak behouden eerste volle ronde na de start meestal met erg weinig verval door, maar nu was die eerste ronde echt te langzaam en het verval ook groter dan normaal. Misschien was het een wijze les en trekt ze de volgende keer in een soortgelijk scenario wel door. Eerlijk gezegd vind ik het al het hele seizoen moeizaam ogen bij Miho. Maar misschien is ze net als Beau Snellink al wel het hele seizoen bezig met trainen en komt de echte klapper in maart.

In cijfers gevat, vergelijk ik even de eerste rondes van Takagi op de 1000 en 1500 met die van Rijpma-De Jong, Daleman, Bowe en Han. De resultaten lijken me duidelijk.

Takagi: 26.62 - 27.92 (+1.30)
Daleman: 27.28 - 27.70 (+0.42)
Rijpma: 27.54 - 27.70 (+0.16)
Bowe: 27.33 - 27.95 (+ 0.62)
Mei Han: 27.11 - 27.77 (+0.66)
 
Ik vind Miho Takagi een geweldige schaatster, maar ik heb haar al te vaak te behouden die 1500 meter zien rijden. En verliezen. Alsof ze bang is voor de pijn die gaat komen. Ze heeft zoveel meer natuurlijke snelheid dan haar concurrenten en zou daar op een snelle baan en zeker in een direct duel met een start in de buitenbaan juist gebruik van moeten maken. Als ze echt in topvorm is, rijdt ze vanuit die vaak behouden eerste volle ronde na de start meestal met erg weinig verval door, maar nu was die eerste ronde echt te langzaam en het verval ook groter dan normaal. Misschien was het een wijze les en trekt ze de volgende keer in een soortgelijk scenario wel door. Eerlijk gezegd vind ik het al het hele seizoen moeizaam ogen bij Miho. Maar misschien is ze net als Beau Snellink al wel het hele seizoen bezig met trainen en komt de echte klapper in maart.

In cijfers gevat, vergelijk ik even de eerste rondes van Takagi op de 1000 en 1500 met die van Rijpma-De Jong, Daleman, Bowe en Han. De resultaten lijken me duidelijk.

Takagi: 26.62 - 27.92 (+1.30)
Daleman: 27.28 - 27.70 (+0.42)
Rijpma: 27.54 - 27.70 (+0.16)
Bowe: 27.33 - 27.95 (+ 0.62)
Mei Han: 27.11 - 27.77 (+0.66)

Past daar deze 'geleende' foto bij? Wat heeft Miho in haar hand - een CD met Calgariaanse kinderliedjes?

Screenshot 2025-01-26 at 13.07.23.png
 
Laatst bewerkt:
Het idee is juist dat je die eerste "sprint" tijdens de rit weer kan aanvullen of kan opvangen omdat het geen effect heeft op je uithoudingsvermogen, en het dus een gratis seconde is om snel te starten. Ghiotto's ronde naar de 800 was zijn snelste van de race.
Vervang eerste ronde met eerste ronde op volle snelheid. Bij de start verlies je ongeveer 3.5 seconden. Dan valt de openingsronde van Ghiotto wel mee en de eerste ronde op volle snelheid is maar 0.54 sec sneller dan zijn latere 23 ronden gemiddelde. Bloemens openingsronde was eigenlijk rond de 30 laag als je het verlies van de opening eraf haalt. Dan versnelt hij in de eerste ronde op volle snelheid dus met ruim een seconde.
 
In de schaduw is die Hanbin Liu misschien wel de grootste verrassing dit weekend. Wat een talent heeft die jongen. Hij viel me gisteren al op bij de 1500 meter en aan t schema van zijn 10km te zien weet hij nog niet zo goed wat hij kan.

Maar wat een avond gisteren! Wat blijft de 10km internationaal toch een fascinerende afstand met een hoog niveau in de breedte. Nu voor de tweede keer op rij geen Nederlandse medaille op de WB. De '10' is geen Nederlandse afstand meer. In plaats daarvan is het een veredelde trainingsrit voor Snellink. Maar voor wat eigenlijk? Straks op het WK zal Jílek misschien wel nog beter zijn. En wat zou Eitrem in eigen land kunnen? Een WK-medaille is echt niet zomaar opgehaald en het niveau achter Ghiotto is bijzonder hoog en zit ontzettend dicht op elkaar. Ik vond het eerlijk gezegd nogal arrogant en denigrerend ten opzichte van de rest. En het is ook wel best, de 10 heeft geen Nederlanders meer nodig om van internationaal hoog niveau te zijn.

Dat geldt overigens niet voor de 1000 meter. Goeie genade, zeg! 23.92, het stond er echt. Sneller dan Kulizhnikov die amper de bocht kon houden. En ook sneller dan Stolz ooit was. Nog niet heel lang geleden was t al bijzonder als een Nederlander onder de 1.07 reed. Nu komt de 1.05 al in zicht.

Ik denk dat De Boo de 500 meter gaat winnen vanavond. Het gat is kleiner dan ooit en hij gaat hier zijn slag slaan. Stolz is te verslaan en ik moet nog maar zien of hij nóg heel veel harder kan straks in maart.
 
Back
Top