1000m vrouwen
Japan - Nederland - Nederland. Zo was het op de 500m, zo was het op de 1500m en het is nu weer zo. Wat de Nederlandse vrouwen ook doen, er komt telkens een Japanse voor. Wat is Miho Takagi dit seizoen goed in precies hard genoeg rijden om te winnen. De 1000m in Nagano pakte ze met een relatief "groot" gat van 0,36 op Leerdam. Vorige week won ze de 1500m met een voorsprong van 0,16 en deze week met 0,12, en op de 1000m zat ze 0,10 voor Rijpma-de Jong. Het zal beter moeten om wereldkampioen te worden, maar als dit haar basisniveau is, is er geen vuiltje aan de lucht. Als dit haar topniveau is dit seizoen, dan wordt het lastig. Ze is in elk geval uiterst constant.
Rijpma-de Jong had een valse start, dacht ik, maar ze mocht gaan en ze opent zowaar sneller dan Jutta Leerdam. Ze trekt hem uitstekend door en haalt zilver. Ik had dat niet gezocht achter haar in het verleden, zulke goede 1000 meters, maar ze krijgt het toch maar mooi voor elkaar. En ja, dan Daleman ... tjongejonge, de eerste juniore onder de 1.15 op laagland en WEER een medaille. Met een honderdste blokkeert ze de toegang naar het podium voor de lokale favoriete.
En had Marcel niet laatst uitgezocht dat de snelste 10e tijd bij een WB op laagland buiten Heerenveen in de 1.16 was? Nou, nu niet meer dus, want Rio Yamada wordt 10e in 1.15,53. Dat is zelfs sneller dan de nummer 10 op de Olympische Spelen, Nao Kodaira. Het veld schuift in elkaar, de nummer 10 zit binnen een seconde van de winnares. De winnende tijd was vorig jaar sneller, maar nummer 10 Sato reed toen slechts 1.16,75. En dat ligt echt niet alleen aan slechter ijs.
1000m mannen
Stel je voor, je bent Joep Wennemars, je hebt net 1.08,57 gereden en denkt dat je misschien een kans maakt op een medaille. Dan zie je Tatsuya Shinhama, die tegen alle verwachtingen van Herbert Dijkstra in naar 1.08,48 rijdt. Dan zie je Zhongyan Ning, die het baanrecord van Thomas Krol verbreekt. Dan zie je Tim Prins, die met een fluwelen techniek zomaar een lage 1.08 rijdt. Dan zie je Jordan Stolz, die ondanks een matige eerste ronde (fatigued, fatigued) toch weer diep de 1.07 in duikt. Dan zie je Jenning de Boo, die met een 24,6 net niet in staat om die vermaledijde Stolz eens te verslaan - maar wat zat hij dichtbij! Dan zie je Marten Liiv, die in het kielzog van De Boo net onder jouw tijd duikt. Dan zie Kjeld Nuis, die geen last meer van zijn liesblessure heeft en sneller rijdt dan vorig jaar hier. En dan zie je Cooper McLeod, die soepel en wel ook al jouw tijd pakt.
Even rekenen... met 1.08,57 is Joep Wennemars dus... negende?
En dat is op een laaglandbaan nog nooit gebeurd*! Voor wie op zoek is naar niveau: hier is het, in grote mate!
*Dank aan Marcel voor deze statistieken.